Vánoce ve světě: Na pláži, v sauně i bez stromečku

Někde se rozdávají dárky až v lednu, jinde se Vánoce slaví na pláži. Někde má Ježíšek ženskou podobu, jinde se na štědrovečerní obloze objevují ohňostroje nebo se chodí do sauny. Protože Vánoce vypuknou už za pár dní, zapátrali jsme, jak se slaví v různých koutech světa. A některé tradice a zvyky vás možná dokonce překvapí.

Finsko: Tradiční štědrovečerní sauna

Finům začínají Vánoce stejně jako nám 24. prosince. A podobně jako u nás se k večeři hoduje ryba. Tím však veškeré podobnosti končí. Ve Finsku se na Štědrý večer pořádají rodinné bohoslužby, hrají se hry, ryba se podává s obloženou mísou a domácím sýrem a dárky pod stromeček nosí Joulu Pukki (jinde také zvaný jako Ukko) s pidimužíky, kteří odnáší zlobivé děti do svého ledového království. Finové si samozřejmě nenechají ujít ani štědrovečerní saunu, která je ve Skandinávii součástí koloritu života.

Austrálie: Vánoce strávené na pláži

V Austrálii mají o Vánocích léto. A tak není divu, že štědrovečerní hostina se v mnoha rodinách odehrává přímo na pláži. Tomu protinožci přizpůsobují také sváteční menu – studené pokrmy jsou složené hlavně z čerstvého ovoce a zeleniny, obložených mís a osvěžujících koktejlů.

67045708_m

Itálie: Dárky nosí čarodějnice

Vánoční Itálie je zvláštní hned dvěma věcmi. Jednak tu dárky rozdává čarodějnice, druhak je děti dostanou až v lednu. Čarodějnice Befana přilétá do domácností komínem na Tři krále, kdy končí vánoční období. A co Italové dělají 24. prosince? Vypravují se na hojné návštěvy rodiny a přátel, o den později se pak pouští do slavnostní večeře.

Francie: Gurmánský zážitek

Francouzi jsou proslulí gurmeti, ví to o nich celý svět. A svých vytříbených chutí se nevzdávají ani o Vánocích. Předtím, než Pere Noël podaruje děti dárky, které nasype buď do připravených botiček u krbu, nebo je přiváže na stromeček, si Francouzi dají štědrovečerní menu hodné nejlepších restaurací. Podává se tu totiž pečený krocan s kaštanovou nádivkou a lanýžovou pastou, později večer pak přicházejí na řadu ústřice a husí játra známá jako foie gras.

64470331_m

Bulharsko: Vánoce dvakrát

Jinak výhodně jsou na tom v Bulharsku. Vánoce se tu totiž slaví hned dvakrát za rok. Protože tu žije řada pravoslavných lidí, Vánoce se správně oslavují až 6. ledna. Ovšem celá řada lidí si nenechá ujít ani příležitost oslavit je také 24. prosince. Tradičním štědrovečerním pokrmem je vepřové maso s čočkou, fazolemi, rýží a zelím.

Mexiko: Bez stromečku

Jinak zajímavé Vánoce slaví také v Mexiku. Podobně jako v Brazílii jsou plné pestrých barev, ovšem mexické vánoční svátky se většinou odehrávají bez stromečku. Pořídit si ho je tu totiž velmi drahé. Stromky se dovážejí z Kanady a tomu odpovídá také jejich cena. Proto je vánoční stromeček výsadou pouze veřejných budov, jako jsou divadla, kostely nebo restaurace, a dovolit si ho mohou jen  ti nejbohatší. Alternativou je tak po celé zemi velký hliněný džbán zvaný Pinata obalený barevným papírem a peřím, který se zavěsí mezi rámy dveří, naplní se hračkami a dobrůtkami a na Štědrý večer se rozbije dřevěnými hůlkami.

Brazílie: Vánoce s ohňostrojem

Brazílie je temperamentní země. A podle toho tu také vypadají Vánoce. Jsou plné barev, mezi vánočními dekoracemi najdete i řezané květiny a Papai Noel, který rozdává dárky, nosí lehkou košili a plátěné kalhoty. Také štědrovečerní večeře je bohatá, skládá se z nadívané krůty, šunky, rýže, obložené mísy a ovoce a zeleniny. A aby byl slavnostní večer završen, jak se sluší a patří, ve velkých městech se pořádají také velkolepé ohňostroje.

20198589_m

Oslava Vánoc v zahraničí může být pestrým zážitkem, na který jen tak nezapomenete. Společnost vám může dělat novinka od Ježíška – Travel Map Geography, kde najdete až 10 000 míst, kam se vydat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *