Valentýn ve světě: Sušené sněženky, bobkový list i loterie lásky

Valentýn je za rohem, obchody se plní čokoládovými srdíčky a plyšáky, květinářství navážejí  kamióny rudých růží. Ačkoliv jsou to typické symboly svátku zamilovaných, ne všechny země posílají valentýnky a rozdávají čokoládu, aby vyjádřily lásku. Někdo si vyměňuje sušené květiny, jiní si připichují na polštář koření. Seznamte se s 5 valentýnskými tradicemi, které se dodnes drží v různých koutech světa.

Dánsko: sušené sněženky a vtipné dopisy

V Dánsku je Valentýn relativně novým svátkem, slaví se tu totiž až od 90. let a navíc ve zcela ojedinělém stylu. Narozdíl od růží si přátelé a zamilovaní vyměňují sušené sněženky a narozdíl od valentýnek odesílají muži ženám vtipné dopisy zvané „gaekkebrev”. Ty se skládají z humorných básniček a rýmů, jsou napsané na papíře s vystřihanými vzory a podepsané anonymními tečkami. Pokud žena uhádne jméno svého ctitele, zaslouží si jeho lásku.

Foto: hendesverden.dk

Francie: loterie lásky

Francie má pověst nejromantičtější destinace na světě, proto není divu, že je také jednou ze zemí, kde se Valentýn slaví nejdéle v historii. Traduje se, že vůbec první valentýnku na světě poslal vévoda Karel Orleánský své ženě, zatímco byl v roce 1415 uvězněný v londýnském Toweru. Další francouzskou tradicí je takzvaná „loterie d’amour”, kdy se nezadaní lidé shromáždí v protiležících domech a vzájemně volají jména svých vyvolených. Pokud se shodnou, utvoří pár.

Anglie: bobkový list na polštáři

Za Lamanšským kanálem je zase tradicí, že ve valentýnský večer umisťují Angličanky pět bobkových listů na polštář, jeden do každého rohu a jeden do středu, aby si přivolaly sny o svém budoucím manželovi.

Foto: Country & Victorian Times

Jižní Korea: tříměsíční oslavy a černé nudle

Valentýn je populárním svátkem i mezi mladými Jihokorejci. A to až tak, že některé varianty oslav se táhnou dokonce až do dubna. Předávání dárků začíná klasicky 14. února, ovšem první na řadu přicházejí ženy, které své muže zahrnují čokoládou, sladkostmi a květinami. Mince se otočí přesně o měsíc později, kdy se 14. března slaví takzvaný Bílý den. Tentokrát muži pořizují dárky ženám. A pak je tu ještě třetí varianta Valentýna – Černý den, který se slaví 14. dubna a je věnovaný nezadaným. Ty na počest své samoty obřadně hodují mísu plnou „jajangmyeon”, nudlí s omáčkou z černých fazolí.

Brazílie: Valentýn v červnu

Protože se během února nebo března koná v Brazílii tradiční karneval, přesouvají místní lidé svátek zamilovaných až na 12. června. Kromě klasického obdarovávání čokoládami, květinami a přáníčky se v celé zemi konají navíc i hudební festivaly a různá vystoupení. Předávání dárků tu navíc není výsadou jen pro zamilované, ale s radostí si tuto příjemnou tradici vychutnávají i přátelé a rodina.

Pokud hledáte pro svého miláčka originální valentýnský dárek, potěšte ho stíracím plakátem 100 nápadů z Kámasútry, který opepří váš společný život nejen na svátek zamilovaných.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *