Se čtyřnohým parťákem po boku aneb cestování do zahraničí se psem

Jestliže berete svého psa jako rovnocenného parťáka, určitě si s ním chcete dovolenou užít i s ním. Poradíme vám, co je pro cestování se psem do zahraničí důležité, na co nezapomenout a bez čeho by to ani nešlo.

Cestování se psem je důležité předem naplánovat, brát v potaz pejskovy slabiny, jeho připravenost, zdravotní stav a náturu. Podle toho pak vybírejte, kam se společně vydáte za dobrodružstvím a jakým dopravním prostředkem. Doprava je asi to nejdůležitější, o čem se musíte rozhodnout.

V rámci Evropské unie je možné se psem cestovat s takzvaným pasem zvířete. To je osobní průkaz s identifikačním číslem, kterým můžete prokázat totožnost svého čtyřnohého parťáka a dokázat jeho zdravotní stav. Tento pas získáte u veterinárního lékaře. Zvíře musí mít také mikročip a očkování proti vzteklině. Zde dejte pozor, aby byl váš pes v imunitě proti vzteklině, což je 21 dní po vakcinaci.

Prevence před cestou

Některé státy, jako je Irsko, Malta, Finsko a další podmiňují vstup psa na své území i dalším očkováním. Příslušné lékařské potvrzení a další dokumenty se stát od státu liší, a tak je lepší si zjistit informace od konkrétních úřadů. Zařiďte vše s předstihem a v případě potřebného očkování si nechte několik dní rezervu.

Zapomenout byste neměli ani na pojištění, a to pro sebe i pro psa. Doporučujeme jej nastavit na onemocnění, veterinární péči, a pokud to půjde, připravte se i na možnost způsobení škody. Stačí, aby váš pejsek nedopatřením cokoliv zničil. Připojištění odpovědnosti se vám může vyplatit.

Cestování se psemCestování se psem

Pár cestovních rad

 • Psa před cestou vyvenčete, udělejte si čas na delší procházku, kde se pes vyběhá.
 • Po ruce mějte vždy dostatek vody. Pes potřebuje zejména v létě v autě hodně pít.
 • Těsně před cestou psa nekrmte, mohlo by se mu udělat nevolno.
 • Myslete na bezpečnost při cestování, ideální je přepravka pro psy nebo alespoň bezpečnostní pásy.
 • Pauzy při cestě autem dělejte alespoň po 2-3 hodinách, nejlépe na místech, kde se může pes pořádně protáhnout.
 • Při jízdě pravidelně větrejte.
 • Nikdy, ale opravdu nikdy za letního dne, nenechávejte svého psa zavřeného samotného v autě.
 • Při cestování na jih Evropy do Středomoří chraňte svého psa očkováním proti srdeční červivosti. Poraďte se s veterinářem, kam jedete a co zde hrozí.

Cestování autem

Cestování autem se psem je asi nejméně komplikované. Velkou výhodou je, že můžete zastavit dle potřeby, protáhnout tlapky, pejska vyvenčit a nakrmit. Menší výhodou je samozřejmě délka cesty. Váš pes by měl být na cestování navyklý, ověřte si, zda netrpí nevolnostmi nebo strachem. S tím se dá alespoň trochu bojovat léky pro zvířata proti nevolnosti, lepší je to však zvládnout bez nich.

Pamatujte, že cestování se psem v autě má svá legislativní pravidla, a to i u nás. Zjistěte si, zda zem, do které cestujete, nevyžaduje přepravní schránu pro psa. Jinak je třeba psa zajistit bezpečnostními pásy a vhodný je i ochranný přehoz na sedadla. Nikdy tyto dvě věci nepodceňujte, můžete jimi svému psovi i sobě zachránit život.

Co potřebujete vědět pro cestování se psemCo potřebujete vědět pro cestování se psem

Vlakem a letadlem

Psi to mají ve vlaku jednodušší než ostatní zvířata. Na delší cestu si můžete rezervovat celé kupé v lůžkovém voze, případně se domluvit se spolucestujícími přáteli. Do spacího vagonu jiná zvířata než psi nemohou. Trochu si připlatíte, budete mít ale své pohodlí. Zvířata do velikosti kočky domácí mohou jet zdarma, pokud jsou v klecích, bednách, koších nebo v jiných schránkách a máte je na klíně. Při cestování vlakem s větším psem budete platit příslušné poplatky a pes musí mít náhubek.

Přeprava zvířat letadlem se v dnešní době ze dne na den mění. Některé společnosti i u nás uvažují o možnosti přepravy menších psů v kabině. Ne každá vám však psa letadlem převeze, proto je nutné zjistit, která bude pro přepravu nejlepší. U některých to jde bez problému, někde přelet se psem ani není možný a jinde jsou omezené podmínky přepravy. Cestování letadlem je samozřejmě nejrychlejší, ale pro psa může být poměrně stresující. Státy, jako je třeba Island, navíc požadují po příletu karanténu, která může být i 14 dní.

Psí zavazadlo aneb co zabalit pejskovi na cestu

 • Očkovací průkaz a cestovní pas vystavený veterinářem
 • Pojištění – na případné veterinární výlohy i nepředvídatelné události
 • Krmivo a vodu – nezapomeňte vhodnou mističku, kterou budete moci případně brát i na výlety. Vhodné jsou i pamlsky pro zpříjemnění cesty, pokud se vašemu parťákovi nedělá zle.
 • Lékárnička – na škrábance a případné odřeniny přibalte peroxid vodíku, léky proti průjmu a zvracení, antibiotickou mast, obvaz
 • Hygienické potřeby – jednorázové ubrousky, hřeben na srst, ručník
 • Další psí nezbytnosti – náhradní obojek, vodítko a náhubek se budou hodit, pokud se vám stávající poškodí

Procestujte se svým psem Evropu. Společné zážitky si pak můžete zanést do své stírací mapy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *