Rikša, habal nebo bambusový vlak. Projeďte se exotickými dopravními prostředky

Auta, vlaky, autobusy, letadla… To jsou dopravní prostředky, které jsou známé na většině místech světa. Při vašich cestách v exotických zemích vás ale mohou překvapit typy hromadné dopravy, které vám doslova vezmou dech. Vydejte se s námi po světě rikšou, jeepney nebo tuk-tukem, v nichž je cestování samo o sobě zážitkem.

Chicken Bus, Guatemala

V zemích střední Afriky cestují lidé ve společnosti kuřat. Není to vtip, ale realita. Autobusy tu jsou totiž používané nejen pro přepravu lidí, ale také hospodářských zvířat. Tyhle vozy nepřehlédnete ani kvůli originálním barvám a dekoracím na kapotě.

64127914_m

Rikša, Japonsko, Indie

Ačkoliv Asie prochází urbanismem, tradiční formy veřejné dopravy tu stále mají své slovo. Například v Kyotu v Japonsku nebo v některých částech Indie se pořád prohánějí dvoumístná vozítka poháněná buď motorem, nebo lidskou silou. Tito „řidiči” nosí speciální obuv, díky níž hravě zvládnou jakýkoliv terén.

Jeepney, Filipíny

Jeepney je filipínská verze autobusu. Název nese po americkém Jeepu, z něhož také vlastně vzešel. Po první světové válce bylo hlavní město Manila zcela zničené a jediné, v čem šlo cestovat, byl právě jeep. A z něj se postupně stal prostředek hromadné dopravy, který dnes jednoduše rozpoznáte nejen podle charakteristického tvaru, ale i podle pestrobarevného designu.

Habal Habal, Filipíny

Filipíny mají ještě jednu dopravní raritu. Habal Habal je pohádkový název pro unikátní motocykl, který uveze celou řadu lidí. Nejjednodušší verze vozidla pojme 4-5 pasažérů, komplexnější typ pak dokonce až 13 cestujících včetně zavazadel.

16558474_m

Bambusový vlak, Kambodža

Málokdo z místních mu řekne jinak než „nori”. Vlaky v Kambodži jsou sestrojeny z bambusových tyček, které jsou položené napříč rámu. Ačkoliv to není zrovna nejrychlejší dopravní prostředek, při cestě se můžete plnohodnotně kochat překrásnou kambodžskou krajinou, navíc za rozumnou cenu.

Tuk-tuk, Thajsko, Srí Lanka

Tuk-tuk je místní verze taxíku. Legrační trojkolka vypadá spíš jako upravený motocykl. Ten na sobě nese kovovou konstrukci, která pojme dva pasažéry. Tuk-tuky obvykle potkáte v zářivých barvách se symbolem „taxi” na střeše. Tento způsob dopravy se využívá jak v meziměstské a vesnické dopravě, tak v ultramoderních městech, jako je třeba thajský Bangkok.

53643789 - traditional tuk-tuk from bangkok, thailand, in motion blur

Songthaew, Laos

Songthaew vznikl původně v Thajsku, ale velkou oblibu jako dopravní prostředek našel až v sousedním Laosu. Modernější verzi tohoto vozidla můžete najít v hlavním městě, po vesnicích se ale prohání vskutku originální kousky. K motoru z malého traktoru s madly na řízení je připevněný dřevěný vozík, v němž jsou umístěné dvě lavice k sezení. Střecha je vyrobená z plastové celty. Při cestování, zvlášť v náročnějších terénech, si moc pohodlí popravdě neužijete, ale jízda blátem nebo řekou rozhodně stojí za to.

Sloni a velbloudi, jihovýchodní Asie a Afrika

Ano, projížďka na slonech či velbloudech není jen lákavou turistickou atrakcí, ale platí i za městskou hromadnou dopravu. Pokud v Indii, Vietnamu nebo Maroku potkáte slona s jeho hrbatým kolegou na silnici, není to nic neobvyklého.

Nezapomeňte si přibalit i svou stírací mapu, ať na jedinečné zážitky z vašich cest nezapomenete!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *