Nejznámější čeští cestovatelé

Češi, kteří objevili kus světa. Nejznámější čeští cestovatelé

Nemyslete si, Češi nejsou žádná „ořezávátka“, co se cestování týče. Přesvědčíme vás, že objevování nepoznaných zemí máme jako národ v krvi. Nejznámější čeští cestovatelé, kteří se dostali až do zapomenutých koutů světa, jsou toho důkazem.

Češi mají toulavé boty, to je známo. Třeba v Evropě patříme mezi největší cestovatele, turistika je naším hobby a rádi jezdíme do celého světa. A jsou to právě čeští objevitelé a cestovatelé, kdo nám přinesl důležité poznatky o neobjevených zemích. Představme si nejznámější z nich a připomeňme si, jaká krásná místa díky nim známe.

Po stopách Emila Holuba

Mezi první Čechy, kterým učarovalo cestování, konkrétně Afrika, patří náš velmi známý cestovatel. Emil Holub si cestu do Afriky vysnil už jako malý kluk a od své výpravy v roce 1872 zde strávil celkem jedenáct let. Jen s pomocí kompasu jako první nakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů. Své cestování chtěl dovést k pramenům Nilu. Do cesty se mu však postavila nemoc a další nepříjemnosti, kvůli kterým se mu tento sen nevyplnil. I tak nám přivezl velice početnou sbírku etnografických a přírodovědných předmětů.

Na poslední výpravu do Afriky zamířil Emil Holub se svou manželkou, Růženou Hofovou. Jediná žena, která se stala právoplatnou členkou výpravy, se dokázala rychle přizpůsobit, zvládala dlouhé pochody a naučila se místní jazyky. Výpravu však pronásledovala neštěstí, včetně smrti několika členů. Útěk zpět do civilizace zapříčinil střet s nebezpečnými Mašukulumby. Při něm došlo k přepadení domorodci a Růžena Hofová dva z nich zastřelila.

Emila Holuba a jeho cestovatelské objevy si připomínají i v samotné Africe. V roce 2005 v Zambii před Národním muzeem odhalili jeho bustu, vytvořenou zimbabwským sochařem Lastem Mahwahwem.

Toužíte jít po stopách našich nejslavnějších cestovatelů? Plánujte a zaznamenávejte cestovatelské úspěchy do své stírací mapy.

Za lovci lebek i výbuchem sopky

Když se řekne „čeští cestovatelé“, tak snad většinu z nás napadnou dvě jména – Zikmund a Hanzelka. Víme však, proč? Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka jsou nejvýznamnějšími českými cestovateli. Byli totiž první na světě, kdo projel autem napříč Afriku, setkali se s lovci lebek nebo zachytili na filmový pás výbuch konžské sopky. Díky nim se také naše československá vlajka dostala až na Kilimandžáro. Musíme uznat, že už jen tyto počiny stojí za zapsání do naší historie.

Na svém kontě toho mají tito čeští objevitelé ještě víc. Přečíst si můžeme desítky jejich cestopisných knih nebo se podívat na 147 krátkometrážních a 4 celovečerní filmy. Z jejich cestopisů je cítit vůně dálek a zní z nich dobrodružná romantika. I dnes se k nim obracejí mnozí čtenáři.

Nejkrásnější zákoutí světa

Poklady z celého světa cestovatele a fotografa Jiřího Kolbaby nám vyrážejí dech i v dnešní době. Každoroční expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa nám přinášejí nejen fotografie, ale i poznatky o nepoznaných zemích. Doposud navštívil přes sto zemí světa, píše knihy, pořádá besedy a výstavy svých fotografií. Fotografuje domorodce při denních činnostech, zvířata i divokou tvář krajiny. Sám cestovatel říká, že si tím plní své sny. A pro nás je tento nezkrotný fotograf důkazem, že pokud má v sobě člověk cestovatelskou krev, může propojit svou milovanou práci se svou vášní a živit se tím, co ho neskutečně baví.

Staňte se i vy cestovatelem

Neprobádaná místa naší planety jsou k mání i dnes. I když však nemáte v krvi objevitelskou krev, můžete se podívat do nádherných rušných metropolí i klidných uliček nejkrásnějších měst na světě. Naplánujte si svou další cestu do své stírací mapy. Celý svět vám leží u nohou, tak na nic nečekejte a běžte jej prozkoumat. Budete mít na co vzpomínat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *