Vyhněte se frontám u památek

Na památky levněji a bez front. Jak na to?

Odrazují vás při cestování davy, fronty lidí a vysoké vstupné na památky? Přesto by byla škoda nenavštívit Koloseum, Eiffelovku, Velkou čínskou zeď a spoustu dalších nejoblíbenějších památek po celém světě.

Chcete se podívat do Baziliky svatého Petra v Římě, spatřit metropoli z London Eye nebo se inspirovat nejznámějšími uměleckými díly v Louvru v Paříži? Nenechte se odradit dlouhými frontami, ve kterých leckdo stráví hodiny, a vysokým vstupným. Na všechno totiž existují fígle a my vám teď pár z nich prozradíme.

Rozvrhněte si správně celou dovolenou

Chystáte se odjet na prodloužený víkend? Pak se připravte na to, že nával lidí v oblíbených turistických destinacích bude mnohem vyšší než přes týden. Pokud je to tedy jen trochu možné, snažte se plánovat cestu spíše ve všedních dnech, kdy turistů nepatrně ubývá.

Chcete vidět co nejvíce? Neztrácejte drahocenný čas stáním ve frontách. Rozvrhněte si den podle míst, která chcete zrovna navštívit. Památky zaznamenávají největší nápor turistů zhruba od 10 do 15 hodin. Projděte si v tomto čase město, jděte do parku, na oběd, užívejte si atmosféru města.

shutterstock_293481944

Muzea, památky a další místa, která nejsou volně přístupná, navštivte buď hned ráno, jakmile se otevře pokladna, nebo naopak půl hodiny před „zavíračkou“. V této době totiž většinou nechodí na prohlídky velké skupiny turistů, které mají přednost před jednotlivci. Ve frontě tak strávíte maximálně 15 minut. Pokud jste ale například v Egyptě, vyrazte na pyramidy právě kolem poledne. Stačí vydržet velké horko, kvůli kterému to většina turistů vzdá. Předem si ale samozřejmě zjistěte otevírací dobu každé památky, abyste věděli, kdy a kde máte být!

TIP: Rezervujte si lístek předem přes internet. Většina světových památek nabízí možnost koupit si lístek online. Využijte toho a vyhněte se všem frontám.

Nezapomeňte si zaznamenávat navštívené země do svojí stírací mapy světa. Vzpomínky na neopakovatelné zážitky ze svých cest tak budete mít stále na očích.

Florencie

Vstupenky levněji

Muzea v hlavních městech mají často vstupy zdarma první nebo poslední neděli v měsíci. Ušetříte tak na vstupném, ale připravte se na davy lidí, které tu budou proudit až do zavírací doby. Předem si také zjistěte, která muzea a památky poskytují slevu na vstupném studentům či obyvatelům EU do 25/26 let. Pokud jste student, mějte u sebe platný mezinárodní studentský průkaz, pokud student již nejste, ale je vám 25 a méně, postačí občanský průkaz. Můžete ušetřit až polovinu ceny.

Máte v plánu navštívit za svůj pobyt více památek? Pak se porozhlédněte, jestli město, do kterého jedete, nenabízí možnost zakoupení tzv. pasu. Ten zahrnuje vstupy do vybraných objektů a často i jízdné veřejnou dopravou. S těmito pasy navíc nemusíte stát fronty u památek. Využijte například:

  • Roma Pass – ideální na 2-3 dny v Římě, pokud neuplatňujete žádnou slevu na vstupném. Studentům se pas nevyplatí. Roma pass zahrnuje vstup do prvních 2 muzeí zdarma a snížené vstupné do dalších objektů. Cestování veřejnou dopravou zdarma.
  • Paris Pass – jedná se o kartu, která v sobě sdružuje 6 pasů s nejrůznějšími výhodami. Cena pasu se odvíjí podle počtů dní, pro které platí. Můžete si zakoupit pas na 2, 4 nebo 6 dní.
  • London Pass – zahrnuje vstup až do 60 objektů. Nestojíte dlouhé fronty, máte lístek do Hop on hop off Bus Tour, jízdenky veřejnou dopravou a další výhody.

Podobné karty a pasy najdete skoro ve všech evropských hlavních městech. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí – podle délky dovolené, navštívených památek a dalších. Země, které jste již navštívili, si seškrábněte na stírací mapě Evropy. Přejeme vám úžasné zážitky bez čekání ve frontách!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *