Místa, kam lidská noha nevkročila

Kam žádná lidská noha ještě nevkročila… tedy skoro žádná

Minule jsme vás zavedli na místa, která zatím zůstávají skrytá davům turistů, a dnes půjdeme ještě dál. Může se zdát, že na světě už nejsou místa, kam by člověk nevstoupil. Opak je pravdou – je jich sice málo, ale jsou tu. Pojďme se na ně podívat.

Aralské jezero
Aralské jezero

Aralské jezero je důkazem toho, jak člověk dokáže plenit krajinu. Z původního objemu jezera, které napájely řeky Syrdarja a Amudarja, dnes zbyla pouze desetina. Vznikla obrovská solná poušť, kterou doposud nikdo nezmapoval. Místo, kdysi bohaté na ryby, s frekventovanou lodní dopravou, je dnes bez života. Zbývající voda v jezeře je toxická. Slávu jezera nám dnes mohou připomínat už jen opuštěné vraky lodí.

U pouští ještě chvíli zůstaneme. Existuje totiž místo, kde nežije absolutně nic. Dokonce ani bakterie ne. Tím místem je nejsušší poušť světa Yungay, centrální část Atacamy.

Dalším z míst, která člověk ještě nemá ve svém hledáčku, je Gangkhar Puensum, nejvyšší hora Bhútánu. Ačkoliv se některé vyšší hory, jako například Mount Everest, staly frekventovanou turistickou oblastí, tato hora odolala. Na její vrchol ještě nikdo nikdy nevkročil.

TIP: Lákají vás země, které ukrývají zapomenutá či neobjevená místa? Navštivte je a poznamenejte si svoje zážitky do stírací mapy světa.

Himálajská pohoří
Himálajská pohoří

Neobydlené ostrovy: buďte jako Robinson

Aucklandské ostrovy se lidé v minulosti pokusili zdolat, ale nepovedlo se jim to. Souostroví se strmými skalnatými břehy, vydatnými řekami a četnými srážkami neposkytuje ideální podmínky pro život. Dnes je proto neobydlené, patří pod správu Nového Zélandu.

Téměř neobydlený je také Kokosový ostrov (Cocos Island), který najdeme v Pacifiku asi 500 km od Kostariky. Plocha celého ostrova je národním parkem, v jeho severní části žije pouze pár lidí na stanici Guardaparques Wafer. Pobřeží ostrova je sice lákadlem pro potápěče a hledače pokladů, které tu ukryli piráti, ale do vnitrozemí je vstup zakázán. Kokosový ostrov je celý pokrytý tropickým deštným lesem. Podobných neobydlených ostrovů najdeme na světě desítky, jsou zmapované a vždy náleží příslušnému státu.

Ostrov, který nikdo nikdy neviděl

Pokud vám máme představit místo, na kterém skutečně nikdo nikdy nebyl, a dokonce ho ani nikdy neviděl, existuje asi jenom jedno – Sandy Island neboli Přízračný ostrov. Tento ostrov se objevuje i na 100 let starých mapách, dokonce jste ho ještě před několika lety mohli najít na Google Earth. Ještě dnes vám Google mapy ukazují jeho polohu. Má se nacházet mezi Austrálií a Novou Kaledonií.

Když se ale skupina lidí z australské univerzity vypravila podle mapy na ono místo, ostrov tam nebyl. Existence Sandy Island je opředená tajemstvím. Někdo zastává názor, že mořeplavci špatně zanesli polohu ostrova do map, někdo říká, že ostrov zmizel pod hladinou oceánu… a co vy, už máte svou teorii?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *