Cestování do Itálie – na co si dát pozor?

Češi Itálii milují. Nádherné pláže, skvělé jídlo a starobylé památky si nás získávají i dnes a na jih se vydává mnoho lidí, kteří si zde chtějí užít svou dovolenou. Pokud ještě připočteme, že od nás není tak vzdálená a dá se sem dojet vcelku pohodlně autem, máme na světě ideální destinaci. Pokud se i vy do Itálie chystáte na prázdniny, určitě oceníte pár rad na cestu.

V této slunné zemi naleznete nádherné písečné i oblázkové pláže pro opalování i koupání. Vyžití ale čeká i na ty, kteří svou dovolenou nechtějí strávit jen lenošením. Je jen na vás, jestli se budete chtít procházet po prosluněné pláži Benátské riviéry, navštívit romantické italské uličky Říma nebo jste dobrodružnějšího ducha a vydáte se do Alp či na kole k jezeru Lago di Garda. I zde je ale nutné mít přehled o tom, co takový spořádaný cestovatel smí a co musí.

italy

Itálie vás určitě okouzlí. Zaneste si své cestovní plány a zážitky do stírací mapy Evropy.

Co potřebujete za doklady

Jako člen Evropské unie nevyžaduje Itálie pasovou kontrolu. Postačí vám občanský průkaz. Pokud letíte, stačí vám občanka na prokázání totožnosti a v autě či v autobusu se nejspíš vyhnete kontrole úplně. A jak to je u nezletilých? Od roku 2012 musí mít dítě vlastní cestovní doklad. Nemůže tak již cestovat na zápis v cestovním dokladu rodiče. Nemusíte se ale lekat, cestovní pas pro dítě nevyjde draho. Dáte za něj 100 Kč a jeho platnost je stanovena na 5 let. Můžete mu také nechat vydat vlastní občanský průkaz, který pro dítě do 15 let stojí 50 Kč.

Jestli si s sebou na dovolenou berete svého psa nebo kočku, musí i oni mít pas pro malá zvířata, ve kterém bude potvrzení o očkování.

Co na vás číhá při cestě autem

italy2Do Itálie často jezdíváme rádi autem. A proč vlastně ne? Itálie má jednu z nejlepších dálničních sítí v Evropě a vše, co potřebujete, je zaplatit mýtné. Pozor ale dávejte na rozdílná pravidla.

Možná by vás třeba ani nenapadlo, že můžete dostat pokutu za kouření v autě. Pokud převážíte děti do 12 let nebo těhotné ženy, můžete si vykoledovat pokutu 500 až 5000 €. Ve svém voze nesmíte převážet v kanystrech jakékoliv pohonné hmoty. Italská celní správa by vám mohla za jejich převoz přes hranice udělit pokutu nejméně 7 700 €.

Kapsář sem, kapsář tam

Jelikož do Itálie míří turisté z celého světa, je to ráj i pro nejrůznější zloděje a kapsáře. Ti využívají početných davů i toho, že si turisté prohlížejí památky a nejsou tak obezřetní. Nenechte svou pozornost uchlácholit romantikou starodávných uliček nebo zpěvem gondoliéra a mějte stále své věci na očích. V nestřežené chvíli by se vám mohlo stát, že vám z nich nenechavec vytáhne peněženku nebo fotoaparát.

Buon viaggio!

Zlákala vás nádhera Itálie? Věříme, že si na cestách poradíte a že si přivezete ty nejkrásnější vzpomínky. Všude na vás čekají nezapomenutelné zážitky a nezaměnitelný duch Itálie. Užijte si svou dovolenou bez jediné skvrnky na kráse.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *