Blíží se zima, zahřejte se dovolenou v Africe

Afrika je kontinent plný chutí. Ochutnáte tu doslova všechno, po čem vaše cestovatelské srdce touží. Na jedné straně bujné zelené parky, na druhé straně pusté pouště, o kousek dál třpytivé pláže nebo safari s volně žijícími zvířaty. Nechybí tu ani památky odkazující na bohatou historii, ruch hypermoderních velkoměst, autentické domorodé vesnice, rozmanité tváře i osobitá kuchyně. V období, kdy se u nás teploty blíží k nule, je Afrika dokonalou destinací pro nové zážitky.

Od severu na jih, od západu na východ

Každý kousek Afriky nabízí něco jiného. Zatímco v severní Africe se vydáte do dávných dob faraónů, o kousek níže vás pohltí divoká savana. Na západním pobřeží se můžete oddat tropickému klimatu Atlantiku, ve středu kontinentu zažijete to pravé srdce Afriky, na východě najdete faunu a flóru, kterou jste možná nikdy neviděli, a na jihu se projdete šťavnatými vinicemi.

Pokud chcete prozkoumat africkou divočinu, nejbohatší zážitky vám dá Namibie, Zambie, Keňa a Botswana. Nejznámější je keňská národní rezervace Maasai Mara, která se dokonce dostala mezi Sedm divů světa.

43752716_m

Mezi ně patří i Viktoriiny vodopády, největší vodopády na světě, ležící mezi Zambií a Zimbabwe. Jestliže patříte mezi milovníky pouští, k těm nejkrásnějším a zároveň největším patří samozřejmě Sahara. Ta zabírá přes 25 % kontinentu a leží v celkem 10 státech Afriky. Nenechte si ujít ani legendární pouštní pohoří Atlas nebo atypickou modrou poušť na Sinajském poloostrově, která je sice malá, ale vezme vám dech modře zbarvenými skálami.

Při cestách Afrikou nesmíte minout ani nejvyšší horu Mount Kilimanjaro, která leží v Tanzanii a nabízí nádherné túry i výhledy do široké krajiny. Abyste se dostali až na vrchol (5 896 m), zabralo by vám to 6 dnů.

36889177 - snow on top of mount kilimanjaro in amboseli

Chcete-li na vlastní kůži poznat život afrických domorodců, vydejte se do jihozápadní Etiopie, která je domovem více než 50 různých kmenů. Za návštěvu stojí také Zanzibar s dechberoucími plážemi, které omývá Indický oceán. Zanzibarský Stone Town dokonce patří na seznam UNESCO. Potěšení tu najdou ale i milovníci historie. Mezi historické perly Afriky patří tradičně Egypt s pyramidami v Káhiře nebo města Marrakech v Maroku a Djenne v Mali.

Kdo neochutnal africké pokrmy, jako by nebyl. Africká kuchyně má totiž mnoho tváří a chutí. Pokud se setkáte s názvy jako fufu, ugali, akelet, mandazi, chermoula, wat, injera, xalwo, maafe, klouikloui nebo potjiekos, neváhejte. Jsou to tradiční jídla, která často kombinují lokálně dostupné ovoce, cereálie, zeleninu i mléčné a masné produkty.

39346360 - food set african traditional cuisine.collage

Praktické tipy na konec

Než se vydáte do teplých afrických krajin, hodí se vám mít v hlavě pár základních pravidel. Rozhodně se vyplatí nepodcenit očkování, protože v Africe je spousta zákeřných nemocí, které s vaším zdravím mohou pořádně zatočit. S tím souvisí i nutnost mít s sebou cestovní pojištění.

Nezapomeňte si také zabalit vhodné oblečení, protože ne všude uspějete s kraťasy a tričkem. Například v muslimských zemích se hodí spíše konzervativnější oblečení a občas není takové horko, jak předpokládáte. Teplota může v noci klesnout až k -10 °C a ani sníh není žádné překvapení. Pokud si myslíte, že si vystačíte s angličtinou, vyvedeme vás z omylu. Není totiž tak rozšířená, jak se zdá. Pokud naopak umíte francouzsky nebo portugalsky, máte téměř vyhráno.

A nezapomeňte si přibalit ani svou stírací mapu Travel Map Black World, která dodá vašim africkým zážitkům jiskřivý nádech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *