5 netradičních zemí, kam vyrazit za lyžováním

Lyžování nejsou jen Krkonoše, Jeseníky nebo nanejvýš Alpy v Rakousku, Francii či Itálii. Spousta lyžařů miluje výzvy. To ovšem nemusí znamenat jen náročnost zdolávaného terénu. Věděli jste, že nová zimní dobrodružství, nové obzory i perfektní sjezdovky najdete i mimo hranice Evropy? Pojďte se s námi svézt na manšestru sjezdovek v 5 zemích, kde byste o lyžování možná nikdy nepřemýšleli.

Nový Zéland

O tom, že Nový Zéland nabízí překrásnou přírodu, ví díky Pánovi prstenů už skoro každý. Tušili jste ale, že mezi zasněženými vrcholky zdejších hor, azurovými jezery a údolíčky s pasoucími se ovcemi se nacházejí i lyžařská střediska? Například Jižní ostrov je domovem 9 velkých ski areálů, kam se snadno dostanete přes Queenstown nebo Christchurch. Tady můžete očekávat dramatické scenérie, fantastický sníh i rozmanité terény. Vydejte se třeba do areálů Canterbury, Mt Hutt, Porters, Craigieburn, Broken River nebo Mt Cheeseman. Na Severním ostrově zase leží hora Mt Ruapehu, jediný vulkán, na kterém se dá lyžovat. Na něm najdete 2 komerční střediska – Turoa a Whakapapa.

Argentina

Cestování do Argentiny většinou obnáší horskou turistiku a treky v Andách. Přitom zdejší krajina nabízí i několik ideálních příležitostí nazout lyžáky. Za návštěvu stojí třeba ski areál Penitentes, který se rozkládá na 300 hektarech sjezdovek vhodných pro začátečníky i experty. Lyžařská sezóna tu začíná v červnu a končí v srpnu, navíc je tu zaručeno stále slunečné počasí. Dalším příjemným střediskem je Caviahue, které leží na úpatí sopky Copahue, nebo světoznámé Cerro Catedral, kde se už roky koná také řada mezinárodních soutěží a zimních festivalů. Zavítat můžete i do středisek La Hoya, Cerro Castor nebo Chapelco.

Chile

Díky své poloze je synonymem lyžařských zážitků i sousední Chile. Tady se můžete vydat do více než 20 lyžařských areálů, které leží v jižní polovině země. Nejsevernější je populární Portillo, které se nachází nedaleko argentinských hranic. Poblíž hlavního města Santiaga najdete podobně jako ve Francii takzvaná Tres Valles, které se skládá z moderního a masivního areálu Valle Nevado, dále z La Parva, El Colorado a Farellones. Ačkoliv tu systém lanovek není tak pokrokový jako třeba v Rakousku nebo Americe, lyžování v Chile rozhodně stojí za to.

Jihoafrická republika

Ano, dokonce i v Africe si můžete zalyžovat. V JAR se nachází jediné lyžařské středisko jižního regionu a jedno ze dvou afrických lyžařských areálů vůbec. Tiffindell Ski Resort je relativně mladý areál, vznikl až v roce 1993 a byl znovu otevřen v roce 2013. Lyžařské vyžití tu nabízí nejvyšší hora oblasti Ben MacDhui (3 001 metrů nad mořem). Sezóna trvá od června do srpna a pokud sníh nezajistí matka příroda, postará se o něj zdejší početná flotila sněžných děl.

Írán

Od této země byste možná čekali cokoliv, jen ne lyžování. Krásy íránských hor a luxusních sjezdovek totiž zůstávají vlivem zdejší politické situace ukryty, přitom tu má tento zimní sport tradici už od 50. let! Za návštěvu rozhodně stojí obrovský areál Dizin Ski Resort, který najdete severně od Teheránu. Sezóna tu díky vysoké nadmořské výšce trvá déle než v evropských střediscích (od poloviny listopadu do května). Jedná se totiž o jedno ze 40 nejvyšších ski areálů na světě, protože lanovkou se dostanete až do nadmořské výšky 3 600 metrů. Vychutnat si můžete také střediska Shemshak, Tochal, Damavand nebo Abali.

Kromě lyží a lyžáků si zabalte také stírací mapu Travel Map Holiday World, ať na své zimní zážitky jen tak nezapomenete!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *