10 tipů, jak cestovat v jednom a pořádně si to užít

Říká se, že cestování ve dvou je větší zábava. Kdo ale říká, že výborným zážitkem nemůže být i to, když se člověk vydá do světa úplně sám? Cestování v jednom sice přináší řadu rozhodování, kdy se člověk musí spolehnout jen sám na sebe, ale také hromadu zkušeností a skvělých zážitků, které byste jinak nejspíš nepoznali. Osvojte si několik užitečných tipů a vydejte se do těch správných zemí – sólo cestování pak půjde jako po másle.

1. Respektujte své silné stránky

Patříte mezi lidi, kteří mají rádi společnost a chtějí být uprostřed všeho dění? Nebo musíte bezpodmínečně ovládat jazyk země, do které se chystáte? Anebo vás spíš lákají místa, která s turisty nepraskají ve švech? Při samostatném cestování se vyplatí respektovat to, co chcete, znáte nebo umíte. Pokud jste například introverti a preferujete pozorovat dění kolem sebe, vydejte se vstříc pasivní zábavě. Města plná života jsou pro vás to pravé. Klasikou je Paříž nebo třeba Vietnam, kde je toho k vidění spousta.

2. Nepodceňte dobré spaní

Pokud cestujete sami, najděte si ubytování, které vám umožní spojení s místními obyvateli-ubytovateli. Ti vám mohou dát dobré tipy, jak se v dané lokalitě pohybovat, co navštívit a jaké jsou zdejší zvyklosti. Vsaďte na lokální online bulletiny, stránky jako Airbnb nebo sítě typu Couchsurfing. Hostely jsou sice fajn a na sólo cestovatele připravené, ale hrozí tu, že budete pobývat spíše s ostatními turisty než s místními.

3.  Udělejte z toho výhodu

V mnoha místech světa jsou single lidé považováni za podivíny. Ovšem při cestování to rozhodně neplatí! Tady před vámi mohou naopak přistát štědré pozvánky. Nebojte se jim jít naproti. Nabídněte rodině, že je vyfotíte, nebo se posaďte poblíž upovídané party na baru. Jistě dlouho sami nezůstanete.

4. Naučte se říkat ne

Na druhou stranu, obzvlášť ve velmi pohostinných kulturách, jako je třeba Egypt, se může z vaší výhody samostatného cestování stát trochu nevýhoda. Naučte se proto říkat „ne, děkuji” v místním jazyce. Předem si do telefonu uložte také telefonní číslo na místní policii a další instituce, které by vám případně uměly pomoci. Nejspíš je ani potřebovat nebudete, ale jistota je jistota.

5. Sbalte si knihu a další společníky

Dobrá kniha, časopis, pohlednice nebo třeba cestovatelský deník – to jsou aktivity, které můžete provozovat na baru, v restauraci nebo na letišti, když budete mít zrovna dlouhou chvíli. Noste je tedy stále při sobě. Skvělým společníkem sólo cestovatelů je také stírací mapa Travel Map Silver, kam si můžete průběžně zapisovat všechny své zážitky, podniknuté trasy, navštívená místa nebo check-list toho, co vás ještě čeká.

6. Využijte sílu sociálních sítí

V dnešní době moderních technologií je svět propojený do všech konců. Využijte sílu Facebooku nebo Twitteru a požádejte své přátele o kontakty na lidi, kteří žijí v destinaci, kam se chystáte. Lokální přátelé se totiž mohou víc než hodit – a nejen jako průvodci. Přes sociální sítě si můžete navíc vyhledat i další své zájmy – místní fotbalový klub nebo třeba šachový klub.

7. Foťte do nejmenších detailů

Udělejte si z fotografování poselství. Zjistíte totiž, že i malé zvláštnosti a detaily, které o daném místě zaznamenáte, dají vašemu výletu strukturu, kterou byste ani nečekali. A další spoustu drobností ještě objevíte, protože máte čas i chuť pořádně se rozhlédnout kolem. Svět se vám ukáže z nové perspektivy.

8. Jezte na úrovni

Na cestách se pravděpodobně raději spoléháte na fast foody, abyste se vyhnuli trapným pohledům ostatních hostů v restauracích. Tak zastavte. Fancy restaurace jsou popravdě fantastickým místem pro večeři v jednom. Můžete si například popovídat s číšníky, od kterých se vám navíc jako sólo zákazníkům dostane speciální péče.

9. Začněte brzy

Jestliže vám večery v jednom spíš přidělávají vrásky, jednoduše si přeplánujte den. Vstaňte dříve, užijte si snídani, dopoledne zamiřte do parku nebo muzea, odpoledne se věnujte dalším denním aktivitám. Pokud den odstartujete brzy, v 9 večer jste v posteli.

10. Užívejte si svobody

I když si občas můžete připadat sami, neztrácejte víru ve všechny ty věci, které vám sólo cestování dává. Některé z nich jsou malé, třeba že vám zbyde více guacamole pro vaše nachos nebo že můžete změnit plán z minuty na minutu, aniž byste tím někoho naštvali. Skutečný bonus je mnohem větší – dokonalá svoboda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *